Επίσκεψη στο Παιδικό Μουσείο

“Διαφέρω, διαφέρεις ……παίζουμε?”

Κοινωνικοί προβληματισμοί.

Μια ιδιαίτερη επίσκεψη στο Παιδικό Μουσείο που συνέβαλλε στην κοινωνική και συναισθηματική ανάπτυξη των μαθητών μας ενθαρρύνοντας την κριτική τους σκέψη, την πρωτοβουλία και τη δημιουργικότητα.

Πόσο ίδιοι είμαστε; Πόσες διαφορετικές ικανότητες έχει ο καθένας μας; Με ποιον τρόπο μπορούν χαρακτηριστικά που φαντάζουν «ελαττώματα» να γίνουν προτερήματα; Οι μικροί μαθητές μας ανακάλυψαν με τη βοήθεια μιας συλλογής από κούκλες του ΕΠΜ πόσο διαφορετικοί είμαστε όλοι και δημιούργησαν μια ιστορία για τη διαφορετικότητα!

Το έκθεμα  προσέφερε στα παιδιά ένα πλούσιο σε ερεθίσματα περιβάλλον για να συναισθανθούν, να ευαισθητοποιηθούν, να δημιουργήσουν, να εκφραστούν γύρω από το θέμα της διαφορετικότητας. Μέσα από την ιστορία «Οι Έτσι και οι Αλλιώς» καθώς και ειδικά σχεδιασμένες εκπαιδευτικές δραστηριότητες, τους δόθηκε η δυνατότητα να καλλιεργήσουν την αυτογνωσία, την αποδοχή και τον αλληλοσεβασμό, να εντοπίσουν προκαταλήψεις, να συνεργαστούν και να ψυχαγωγηθούν διαφορετικά.